Evropské hry

Nadcházející Evropské hry

V pořadí druhé Evropské hry se uskuteční od 21. do 30. června 2019 v běloruském Minsku. Hostitelským městem bylo východoevropské město zvoleno na valném shromáždění EOC právě v běloruském hlavním městě 21. října 2016.

O Evropských hrách

Zatímco všechny ostatní světadíly už svoje vlastní hry dávno mají, Evropa byla dlouhou dobu výjimkou. Teprve 41. zasedání Evropských olympijských výborů (EOV) v Římě v prosinci 2012 rozhodlo, že ani starý kontinent nezůstane v tom-to směru stranou. Ve prospěch nového projektu se vyjádřila valná většina hlasujících, zasedání zároveň schválilo, že premiérový ročník Evropských her se uskuteční v červnu 2015 v Baku. Další hry by se měly konat v pravidelných čtyřletých intervalech.

Ázerbájdžánská metropole přivítala během 17 dnů téměř 6000 sportovců z 50 zemí, ve dvaceti zařazených sportech se rozdalo celkem 253 medailových sad. Vedle tradičních odvětví, z nichž hned dvanáct mělo v Baku svou olympijskou kvalifikaci pro OH 2016 v Riu de Janeiru, se závodilo i v neolympijských sportech a disciplínách (například plážový fotbal, basketbal 3x3, karate a sambo). Soutěže proběhly na 18 sportovištích: 17 z nich se nacházelo přímo v Baku, pouze závody v rychlostní kanoistice se konaly v 300 kilometrů vzdáleném Mingačeviru.

Česká výprava čítala 129 sportovců, k největším medailovým nadějím patřili olympijští medailisté ve střelbě David Kostelecký a Adéla Sýkorová. Mezi favority se řadili i judista Lukáš Krpálek, mistr světa. Rychlostní kanoisté startovali s kompletní špičkou včetně mistra světa Josefa Dostála a jeho parťáků, šampionů ze čtyřkajaku.

Historie Evropských her

Rok Evropské hry
2015 Baku (Ázerbajdžán)
@Olympijský tým: Na Kanadu s čerstvou krví! Petr Pála složil tým na duel Fed Cupu z @bkrejcikova, Markéty Vondroušové, @karolinamuchova, @maryybou a @lucie.safarova! Tak držíme o víkendu v Prostějově palce, holky! ✊ #czechteam instagram.com/p…
@Olympijský tým: Hokejový @narodnitym má v přípravě na MS čtyři výhry ze čtyřech zápasů! Ať se daří, držíme palce! #czechteam #jakolev instagram.com/p…