Evropské hry

Nadcházející Evropské hry

V pořadí třetí Evropské hry se uskuteční v roce 2023 v polském Krakově a regionu Malopolsko. Hostitelským městem bylo středoevropské město zvoleno na valném shromáždění EOC v běloruském hlavním městě Minsku dne 22. června 2019. Přečtěte si více zde.

O Evropských hrách

Zatímco všechny ostatní světadíly už svoje vlastní hry dávno měly, Evropa byla dlouhou dobu výjimkou. Teprve 41. zasedání Evropských olympijských výborů (EOV) v Římě v prosinci 2012 rozhodlo, že ani starý kontinent nezůstane v tomto směru stranou. Ve prospěch nového projektu se vyjádřila valná většina hlasujících, zasedání zároveň schválilo, že premiérový ročník Evropských her se uskuteční v červnu 2015 v Baku.

V ázerbájdžánské metropoli reprezentovalo Českou republiku 129 sportovců a výprava získala celkem sedm medailí (dvě stříbra, pět bronzů). Nejúspěšnějším sportovcem byl se ziskem obou cenných kovů rychlostní kanoista Martin Fuksa.

O čtyři roky později v Minsku zastupovalo Česko 119 sportovců a domů se vrátili s 13 medailemi (dvě zlata, pět stříber a sedm bronzů). Evropské hry mají parametry „velké“ olympiády – nechybí na nich slavnostní i medailové ceremoniály a sportovci jsou ubytovaní ve společné vesnici. V několika sportech se lze z Evropských her kvalifikovat na olympiádu.

Historie Evropských her

Rok Evropské hry
2015 Baku (Ázerbajdžán)
2019 Minsk (Bělorusko)
2023 Krakov (Polsko)