Marian
Jelínek

Datum a místo narození 18. 11. 1963, Český Krumlov
Sport Lední hokej
Disciplína
Status Neaktivní

Největší trenérské úspěchy

 • asistent trenéra na MS ve Vídni 2005 (1.místo)

 • asistent trenéra na Světovém poháru 2004

 • asistent trenéra na MS „20“ v Helsinkách 2003

 • asistent trenéra, mistr extraligy se Spartou 2006, 2007

 • bronz se Spartou 2009

 • hlavní trenér, bronz s Plzní 2012

 • Slavní svěřenci/týmy:

 • HC Sparta Praha (2004-2009)

 • HC Plzeň 1929 (2009-2012)

 • Bílý Tygři Liberec (2012)

 • BK Mladá Boleslav (od 2013)
 • S hokejem začínal jako útočník v Písku. V dresu Jitexu Písek hrál první národní ligu. V devatenácti letech se přestěhoval do Prahy, kde započal se studiem FTVS, obor tělesná výchova – zeměpis, k tomu obor trenér ledního hokeje. Zároveň oblékal dres ČLTK. Ve druhé národní lize v dresu Slaného strávil vojnu. Ve Slaném zůstal, vyučoval tělocvik a zeměpis. Do toho již trénoval místní mládež, navíc působil jako hrající trenér dospělých. Ve Slaném pokračoval až do Vánoc roku 1991, kdy mu nabídli práci v Německu.

  Díky hokejové škole, na které se už několik let podílel, dostal nabídku vést mládež a muže týmu EHC Salzgitter, hrajícího čtvrtou německou ligu. Se Salzgitterem se mu dařilo, vytáhl jej až do první ligy, tedy německé druhé nejvyšší soutěže. U našeho západního souseda ještě pak trénoval další dva prvoligové kluby, po šesti letech se však vrátil do Čech.

  Spolu s nejlepším českým hokejistou Jaromírem Jágrem, pro kterého pracoval i jako osobní trenér, založil firmu Jágr Team, ve které působil jako ředitel a šéftrenér Hokejové školy. Každé léto trénoval pak celou řadu hráčů, převážně z NHL. V sezóně 2003/04 se stal asistentem Aloise Hadamczika u juniorského reprezentačního týmu a také v sezonách 2002/03 a 2003/04 působil u seniorského národního týmu v roli konzultanta. V té době vykonával zároveň funkci pozorovatele potenciálních soupeřů českého týmu. Na Světovém poháru v roce 2004 jeho role poradce přerostla ve funkci asistenta hlavního trenéra Vladimíra Růžičky a hokejový svaz s Marianem Jelínkem podepsal na tuto funkci smlouvu až do Mistrovství světa 2005 ve Vídni, kde se spolu s ostatními radoval z titulu mistrů světa.

  V roce 2004 Marian Jelínek získal titul doktora filosofie z oboru kinantropologie (nauka o pohybu). Je autorem pěti odborných publikací o lidském těle, o jeho tréninku a možnostech. Dvě z nich vydal v Německu a tři doma, v České republice. Knihy jsou jeho vášeň, rád čte, především různé filosofické a psychologické publikace.

  Je respektovaným odborníkem a přednášejícím na téma psychologie sportovních her.

  Před sezonou 2004/2005, zpestřenou výlukou NHL, se vrátil k celoroční trenérské práci. Podepsal smlouvu ve Spartě, kterou vedl společně se Slavomírem Lenerem a Leo Gudasem. V listopadu 2005 se do Sparty vrátil jako svého asistenta si jej vybral František Výborný. Spolu s ním je Jelínek podepsán pod největšími úspěchy novodobé historie Sparty - dvěma mistrovskými tituly z let 2006 a 2007.

  Jako hlavní trenér pak vedl extraligovou Plzeň a Liberec.

  V týmu BK Mladé Boleslavi Marian Jelínek obnovil spolupráci s trenérem Františkem Výborným, se kterým dříve dovedl Spartu k mistrovskému titulu (2x). S Boleslaví sice zkušená trenérská dvojice postoupila do baráže, v té však zůstala pouhý bod před branou extraligy. V ročníku 2013/2014 se však tým velmi poctivě připravoval na závěr sezony a tentokrát se cíl vyplnil a mužstvo po dvou letech postoupilo zpět do nejvyšší soutěže.

  V sezoně 2014/15 postoupil tým BK do čtvrtfinále play-off.