Ondřej
Moravec

2 1

Medaile na OH

Datum a místo narození 9. 6. 1984, Ústí nad Orlicí
Sport Biatlon
Disciplína smíšená štafeta, 12,5 km, 15 km, štafeta 4x7,5 km, 10 km, 20 km
Status Aktivní
Sociální sítě O_Moravec

Biatlonista, který na olympijských hrách v Soči vybojoval tři cenné kovy. Dalších pět medailí včetně zlata ze smíšené štafety má ze světových šampionátů.

Při své premiéře pod pěti kruhy v Turíně se Ondřej Moravec rozkoukával, hry o čtyři roky později ve Vancouveru se mu nevydařily, ale na třetí pokus v Soči zazářil. Svou dobu "bramborovou“ ukončil stříbrem ze stíhačky, v níž neminul ani jeden z dvaceti terčů a nestačil pouze na Francouze Fourcada. Čistě zastřílel i v závodě s hromadným startem, což mu nakonec zajistilo třetí místo za Norem Svendsenem a Fourcadem. Svoje skvělé vystoupení zpečetil stříbrem ve smíšené štafetě. V Pchjongčchangu se trápil.

Ačkoli vybojoval rekordní počet medailí z juniorských světových šampionátů, individuální cenný kov z velké seniorské akce Moravcovi, jehož v dětství brzdily potíže s kyčelním kloubem, dlouho unikal. Mezi elitou se díky zlepšené střelbě usadil teprve v předolympijské sezoně, v níž vybojoval premiérový triumf ve Světovém poháru, navíc přispěl k bronzu smíšené štafety na MS 2013 v Novém Městě. O dva roky později v Kontiolahti přidal k týmovému zlatu stříbro a bronz, na MS 2017 v Hochfilzenu doběhl druhý ve vytrvalostním závodu.