Martin
Procházka

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 1. ZOH 1998 Nagano
Datum a místo narození 3. 3. 1972, Slaný
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Člen zlatého hokejového týmu na olympijském "Turnaji století" v Naganu a čtyřnásobný mistr světa. Jeden ze symbolů slavné éry českého hokeje.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Rodák ze Slaného Procházka s hokejem začínal v Kladně, kde vytvořil proslulou útočnou formaci s Pavlem Paterou a Ondřejem Vejvodou. Později hrál i za Jihlavu, Vsetín, Vítkovice, ve Švédsku, Rusku a v NHL. Kromě zlata z Nagana se podílel na čtyřech titulech mistrů světa, v roce 1996 rozhodl vítěznou trefou finále šampionátu ve Vídni proti Kanadě.

Ze světových šampionátů má člen Klubu hokejových kanonýrů ještě dva bronzy. V roce 2008 byl přijat do nově vzniklé Síně slávy českého hokeje, o čtyři roky později ukončil kariéru. V současnosti působí jako mluvčí reprezentace, moderátor či spolupracovník hráčské agentury.