Pavel
Patera

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 1. ZOH 1998 Nagano
Lední hokej muži 7. ZOH 2002 Salt Lake City
Datum a místo narození 6. 9. 1971, Kladno
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Člen zlatého hokejového týmu na olympijském "Turnaji století" v Naganu a čtyřnásobný mistr světa. Jeden ze symbolů slavné éry českého hokeje.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Technicky skvěle vybavený útočník Patera s hokejem začínal v rodném Kladně, kde vytvořil proslulou formaci s Martinem Procházkou a Ondřejem Vejvodou. Později hrál i za Vsetín, ve Švédsku, Rusku a v NHL. Kromě zlata z Nagana se podílel na čtyřech titulech mistrů světa, v roce 1999 byl kapitánem vítězného týmu. Zúčastnil se rovněž OH 2002 v Salt Lake City.

Ze světových šampionátů má člen Klubu hokejových kanonýrů ještě dva bronzy. Kariéru ukončil v roce 2015 v barvách Olomouce, vzápětí se vrátil na Kladno jako trenér. V roce 2008 byl přijat do nově vzniklé Síně slávy českého hokeje.