Jaromír
Jágr

1 1

Medaile na OH

Datum a místo narození 15. 2. 1972, Kladno
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Aktivní
Sociální sítě J_Jagr

Jedna z nejvýraznějších osobností českého sportu a zároveň hokejová ikona světového formátu. Díky olympijskému zlatu, dvěma titulům mistra světa a stejnému počtu triumfů ve Stanleyově poháru je členem prestižního Triple Gold Clubu.

Z pěti olympijských účastí Jaromíru Jágrovi nejlépe vyšla hned ta premiérová v Naganu 1998, kde se stal jednou z klíčových postav senzačního českého triumfu na "Turnaji století", kterého se poprvé v historii zúčastnily hvězdy z NHL. O osm let později si z Turína přivezl bronz, v Salt Lake City, ve Vancouveru, kde byl vlajkonošem české výpravy, i v Soči vyšel po čtvrtfinálovém vyřazení naprázdno. Kromě dvou olympijských medailí se může pochlubit i čtyřmi cennými kovy ze světových šampionátů, ze zlata se radoval v letech 2005 a 2010.

Zatímco na velké úspěchy v reprezentaci si odchovanec kladenského hokeje musel počkat, v NHL se v dresu Pittsburghu prosadil po boku svého učitele i vzoru Maria Lemieuxe téměř okamžitě. V letech 1991 a 1992 pomohl Penguins k zisku Stanleyova poháru a sám se brzy vypracoval v jednu z největších hvězd celé ligy. Pětkrát vyhrál kanadské bodování a v roce 1999 převzal Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

Nyní mu patří primáty druhého nejproduktivnějšího hráče po Waynu Gretzkém i nejlepšího evropského střelce v historii NHL, přestože si v roce 2008 na tři sezony odskočil do ruského Omsku. Svou fenomenální kariéru hodlá Sportovec roku 2005 a jedenáctinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka zakončit v rodném Kladně, kde se mezitím stal majitelem tamních Rytířů.