Dominik
Hašek

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 1. ZOH 1998 Nagano
Lední hokej muži 3. ZOH 2006 Turín
Lední hokej muži 6. ZOH 1988 Calgary
Lední hokej muži 7. ZOH 2002 Salt Lake City
Datum a místo narození 29. 1. 1965, Pardubice
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Český hokejista století, strůjce senzačního triumfu na olympijských hrách v Naganu.

Ze čtyř olympijských startů Dominiku Haškovi nejvíc vyšel ten druhý v roce 1998. Na "Turnaji století" v Naganu potvrdil pozici nejlepšího brankáře planety, z celkových 155 střel jich za svá záda pustil jen šest a svými zákroky přiváděl hráče soupeře k šílenství. Český tým dotáhl k nečekanému zlatu a stal se největší osobností turnaje, jehož se poprvé zúčastnily největší hvězdy zámořské NHL. Z Turína 2006 má "Dominátor" bronz, ačkoli se v prvním duelu po deseti minutách zranil a do hry už nezasáhl. Mezitím v Salt Lake City vyšel stejně jako při své premiéře pod pěti kruhy v Calgary naprázdno.

Pardubickému rodákovi učarovala hokejová branka už odmala. V reprezentaci debutoval odchovanec tamní Tesly v 18 letech, v roce 1983 přispěl ke stříbru z mistrovství světa v Německu. Brzy se stal oporou národního týmu, který dovedl ke třem bronzům z MS. Do NHL odcházel počátkem 90. let s pověstí jednoho z nejlepších evropských brankářů, avšak se svým osobitým stylem se prosazoval těžko.

Uchytil se až po výměně do Buffala, v jehož barvách získal řadu individuálních cen v čele s dvěma Hartovými trofejemi pro nejužitečnějšího hráče soutěže. S Detroitem dvakrát zvedl nad hlavu Stanleyův pohár, i v pokročilém brankářském věku předváděl své umění v Pardubicích a ve Spartaku Moskva. Dvojnásobný český sportovec roku a pětinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka definitivně ukončil kariéru až v roce 2012. O dva roky později byl jako první Čech uveden do Síně slávy NHL, patří též do mezinárodní i domácí hokejové Síně slávy.