Jiří
Dopita

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 1. ZOH 1998 Nagano
Lední hokej muži 7. ZOH 2002 Salt Lake City
Datum a místo narození 2. 12. 1968, Šumperk
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Člen zlatého hokejového týmu na olympijském "Turnaji století" v Naganu a trojnásobný mistr světa. Jeden ze symbolů slavné éry českého hokeje.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Rodák z Šumperka Dopita získal v barvách Olomouce, Vsetína a Pardubic sedm ligových titulů. Útočník, který byl svého času považován za nejlepšího hokejistu mimo NHL, si zahrál i v Německu a zámoří. V letech 1996, 2000 a 2001 vyhrál mistrovství světa, kromě toho má na kontě i dva bronzy. Zúčastnil se též OH 2002 v Salt Lake City. Kariéru ukončil vítěz ankety Zlatá hokejka 2001 a člen Síně slávy českého hokeje v roce 2013, poté se dal na trénování.