Jiří
Šlégr

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 1. ZOH 1998 Nagano
Lední hokej muži 3. ZOH 1992 Albertville
Datum a místo narození 30. 5. 1971, Jihlava
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Díky olympijskému zlatu z Nagana, titulu mistra světa a triumfu ve Stanleyově poháru patří do prestižního Triple Gold Clubu. Má též bronz z her v Albertville.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Rodák z Jihlavy Šlégr začínal s hokejem v Litvínově, v NHL během 11 sezon vystřídal šest klubů. V roce 2002 vyhrál s Detroitem Stanleyův pohár, o tři roky později slavil ve Vídni titul mistra světa. Z MS má obránce s tvrdou střelou ještě dva bronzy. Na sklonku kariéry se "Guma" vrátil do Litvínova, s nímž se v roce 2015 dočkal i přes přetrvávající bolesti zad ligového prvenství. Vedle hokeje se angažoval v politice, v letech 2010 až 2013 byl poslancem ve sněmovně.