Milan
Nový

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1976 Innsbruck
Lední hokej muži 5. ZOH 1980 Lake Placid
Datum a místo narození 23. 9. 1951, Kladno
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Vyhlášený hokejový kanonýr, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbra z olympijských her. Na světových šampionátech získal člen Síně slávy českého hokeje ještě čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. S 594 brankami vévodí Klubu hokejových střelců.

Na hrách v Innsbrucku v roce 1976 poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí. Páté místo z Lake Placid o čtyři roky později bylo velkým zklamáním.

Střední útočník Milan Nový odehrál za reprezentaci 211 zápasů, v nichž nastřílel 120 gólů, dalších 474 jich přidal v nejvyšší domácí soutěži. Kladnu pomohl hráč přezdívaný Balík k pěti titulům i triumfu v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1977. Po ukončení aktivní kariéry zůstal trojnásobný vítěz Zlaté hokejky u ledu jako funkcionář, poté se vrhnul na podnikání.