Vladimír
Martinec

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1976 Innsbruck
Lední hokej muži 3. ZOH 1972 Sapporo
Lední hokej muži 5. ZOH 1980 Lake Placid
Datum a místo narození 22. 12. 1949, Lomnice nad Popelkou
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Slavný hokejový útočník, trojnásobný mistr světa a držitel stříbrné a bronzové medaile z olympijských her. Na světových šampionátech získal ještě pět stříbrných a tři bronzové medaile, jako asistent trenéra nechyběl na přelomu tisíciletí u zlatých úspěchů reprezentace. V roce 2001 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Sapporu v roce 1972 čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem. O čtyři roky později v Innsbrucku poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí.

Pravé křídlo Vladimír Martinec patřil díky šikovným rukám, kreativitě a daru improvizace k vůdčím postavám slavné generace 70. let. V reprezentaci nastoupil hráč přezdívaný Marcello k 289 utkáním a vstřelil 155 gólů, dalších 343 jich přidal v lize v barvách Pardubic. Dva tituly získal jako trenér Tesly, kam se vrátil po angažmá v Německu. V roli asistenta byl jak u senzačního triumfu pod pěti kruhy v Naganu, tak u zisku tří titulů mistrů světa v letech 1999 až 2001.