Jiří
Holeček

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1976 Innsbruck
Lední hokej muži 3. ZOH 1972 Sapporo
Datum a místo narození 18. 3. 1944, Praha
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Legendární hokejový brankář, trojnásobný mistr světa a držitel olympijského stříbra a bronzu. Na světových šampionátech získal ještě pět stříbrných a jednu bronzovou medaili. V roce 1998 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Sapporu v roce 1972 čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem. O čtyři roky později v Innsbrucku poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí.

V 70. letech patřil Jiří Holeček k základním pilířům reprezentace, za kterou odchytal 164 utkání. Díky své mrštnosti, rychlé práci nohou a neortodoxnímu stylu si vysloužil přezdívku Fakír. Vítěz Zlaté hokejky za rok 1974 a nejlepší brankář pěti MS hrál v lize za Košice, Spartu a na sklonku kariéry v Německu. Po jejím ukončení se věnoval hlavně výchově talentovaných gólmanů, angažoval se i v politice.