Václav
Nedomanský

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1968 Grenoble
Lední hokej muži 3. ZOH 1972 Sapporo
Datum a místo narození 14. 3. 1944, Hodonín
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Vyhlášený hokejový kanonýr, mistr světa a držitel stříbrné a bronzové medaile z olympijských her. Na světových šampionátech získal ještě čtyři stříbra a tři bronzy. V roce 1997 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Grenoblu v roce 1968 svěřenci trenérů Jaroslav Pitnera a Vladimíra Kostky po těsné porážce s Kanadou ukončili po obětavém výkonu a výhře 5:4 letitou neporazitelnost týmu SSSR. Po remíze 2:2 v závěrečném duelu se Švédskem na ně zbylo jen stříbro. O čtyři roky později v Sapporu čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem.

Robustní střední útočník s vynikající střelou zápěstím Václav Nedomanský patřil na přelomu 60. a 70. let k nejlepším hokejistům starého kontinentu. Za reprezentaci zaznamenal v 220 zápasech rekordních 163 gólů, v barvách Slovanu Bratislava přidal 369 ligových tref. V roce 1974 emigroval do zámoří, kde prošlapával cestu svým nástupcům. Po ukončení hráčské kariéry se nějaký čas věnoval trénování, později působil jako skaut v NHL.