Oldřich
Machač

2 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1976 Innsbruck
Lední hokej muži 2. ZOH 1968 Grenoble
Lední hokej muži 3. ZOH 1972 Sapporo
Datum a místo narození 18. 4. 1946, Prostějov
Datum úmrtí 10. 8. 2011
Sport Lední hokej
Disciplína muži

Hokejový obránce, trojnásobný mistr světa a držitel dvou stříbrných a jedné bronzové olympijské medaile. Na světových šampionátech získal ještě čtyři stříbra a tři bronzy. V roce 1999 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Grenoblu v roce 1968 svěřenci trenérů Jaroslav Pitnera a Vladimíra Kostky po těsné porážce s Kanadou ukončili po obětavém výkonu a výhře 5:4 letitou neporazitelnost týmu SSSR. Po remíze 2:2 v závěrečném duelu se Švédskem na ně zbylo jen stříbro. O čtyři roky později v Sapporu čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem.

V Innsbrucku 1976 poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí.

Mistr bodyčeků Oldřich Machač proslul kromě důrazné hry tělem i svou hbitostí. V reprezentaci, za kterou odehrál 293 zápasů a vstřelil 37 gólů, vytvořil sehranou dvojici s Františkem Pospíšilem, s nímž se skvěle doplňovali. Většinu své klubové kariéry strávil v Brně, kam zamířil z Košic, působil i v Německu.