Josef
Černý

1 2

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1968 Grenoble
Lední hokej muži 3. ZOH 1972 Sapporo
Lední hokej muži 3. ZOH 1964 Innsbruck
Lední hokej muži 4. ZOH 1960 Squaw Valley
Datum a místo narození 18. 10. 1939, Rožmitál pod Třemšínem
Sport Lední hokej
Disciplína muži
Status Neaktivní

Hokejový útočník, držitel jedné stříbrné a dvou bronzových olympijských medailí. Na světových šampionátech získal ještě čtyři stříbra a stejný počet bronzů. V roce 2007 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

V roce 1964 v Innsbrucku drželo Československo až do posledního duelu šanci na druhé místo za suverénním Sovětským svazem, avšak po prohře 3:8 se Švédskem nakonec bylo rádo za bronz. O čtyři roky později v Grenoblu svěřenci trenérů Jaroslav Pitnera a Vladimíra Kostky po těsné porážce s Kanadou ukončili po obětavém výkonu a výhře 5:4 letitou neporazitelnost týmu SSSR. Po remíze 2:2 v závěrečném duelu se Švédskem na ně zbylo jen stříbro. V Sapporu čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem.

Od konce 50. do začátku 70. let patřil Josef Černý k reprezentačním pilířům, později byl i kapitánem. Dres se lvíčkem na prsou oblékl v 210 utkáních, v nichž vstřelil 75 gólů. Se ZKL Brno vybojoval sedm titulů mistra ligy a jako první hráč v nejvyšší soutěži překonal hranici 400 branek. V roce 1972 se několik dnů před začátkem světového šampionátu v Praze překvapivě vzdal reprezentace a přišel o titul mistra světa. Po ukončení hráčské kariéry se stal trenérem.