Vladimír
Dzurilla

1 2

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1968 Grenoble
Lední hokej muži 3. ZOH 1972 Sapporo
Lední hokej muži 3. ZOH 1964 Innsbruck
Datum a místo narození 2. 8. 1942, Bratislava
Datum úmrtí 27. 7. 1995
Sport Lední hokej
Disciplína muži

Hokejový brankář, trojnásobný mistr světa a držitel jedné stříbrné a dvou bronzových olympijských medailí. Na světových šampionátech získal ještě tři stříbra a stejný počet bronzů. V roce 1998 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Innsbrucku v roce 1964 drželo Československo až do posledního duelu šanci na druhé místo za suverénním Sovětským svazem, avšak po prohře 3:8 se Švédskem nakonec bylo rádo za bronz. O čtyři roky později v Grenoblu svěřenci trenérů Jaroslav Pitnera a Vladimíra Kostky po těsné porážce s Kanadou ukončili po obětavém výkonu a výhře 5:4 dlouholetou neporazitelnost týmu SSSR. Po remíze 2:2 v závěrečném duelu se Švédskem na ně zbylo jen stříbro. Na následujících OH v Sapporu čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem.

Vlado Dzurilla patřil ve své době k nejlepším brankářům na světě. Za reprezentaci sehrál 139 utkání, zazářil především na Kanadském poháru 1976, kde v úvodním duelu s favorizovaným domácím týmem udržel čisté konto. V lize nastupoval za Slovan Bratislava a Zetor Brno, na sklonku kariéry odešel do Německa. Po jejím ukončení se stal trenérem.