Vladimír
Bouzek

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1948 Svatý Mořic
Datum a místo narození 3. 12. 1920, Třebíč
Datum úmrtí 31. 7. 2006
Sport Lední hokej
Disciplína muži

Hokejový útočník, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrné olympijské medaile. Byl též skvělým fotbalistou, později se stal úspěšným trenérem. V roce 2007 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici válcovalo čs. mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili svěřenci trenéra Mikea Buckny Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy.

Jako hráč se Bouzek podílel na dvou zlatých medailích z mistrovství světa 1947 a 1949, jako trenér dovedl národní mužstvo v 50. a 60. letech ke dvěma stříbrům a jednomu bronzu. Na lavičce Brna slavil devět titulů, desátý přidal ve Vítkovicích. Koučoval i západoněmeckou reprezentaci.