Bohumil
Modrý

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Lední hokej muži 2. ZOH 1948 Svatý Mořic
Datum a místo narození 24. 9. 1916, Praha
Datum úmrtí 21. 7. 1963
Sport Lední hokej
Disciplína muži

Legendární hokejový brankář, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrné olympijské medaile. V roce 1950 byl spolu s dalšími hokejisty zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen jako velezrádce a hlava údajného spiknutí k patnácti rokům vězení. V roce 2011 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici válcovalo čs. mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili svěřenci trenéra Mikea Buckny Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy.

Hráč přezdívaný Bóža byl jednou z nejvýraznějších osobností první zlaté generace. Zúčastnil se pěti světových šampionátů, kromě dvou titulů z let 1947 a 1949 se podílel i na bronzu z MS 1938. Reprezentační dres oblékl v 71 utkáních, o další starty ho připravila druhá světová válka. LTC Praha pomohl k deseti ligovým titulům, byl též výborným hráčem národní házené. Civilním povoláním stavební projektant ovládal i několik cizích jazyků. Po pěti letech tvrdé práce v uranových dolech byl s podlomeným zdravím propuštěn a v 46 letech zemřel.