Hans
Zdražila

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Vzpírání do 75 kg 1. LOH 1964 Tokio
Vzpírání do 82,5 kg 6. LOH 1968 Mexiko
Datum a místo narození 3. 10. 1941, Ostrava
Sport Vzpírání
Disciplína do 75 kg, do 82,5 kg
Status Neaktivní

Nejlepší český vzpěrač století, olympijský vítěz a několikanásobný medailista ze světových a evropských šampionátů. Překonal tři světové rekordy a kolem stovky domácích.

Po úvodním neoblíbeném tahu na hrách 1964 v Tokiu byl Hans Zdražila ve střední váze na šestém místě, v trhu se v dramatickém závodě v hale Šibuja posunul na druhou příčku za Japonce Ohučiho. V nadhozu posledním třetím pokusem vzepřel rekordních 177,5 kilogramů a v součtu všech tří disciplín měl díky vyrovnanému světovému maximu na kontě o pět kilo víc než druhý Sovět Kurencov.

Rodáka z Ostravy nejprve okouzlila cyklistika, jako učně ho ve filmu o OH v Melbourne zaujali muži s činkami, a tak se přihlásil do vzpěračského oddílu. V únoru 1963 poprvé překonal světový rekord, na mistrovství světa ve Stockholmu v témž roce byl třetí a následující rok na evropském šampionátu v Moskvě vybojoval stříbrnou medaili. Až do počátku 70. let patřil Zdražila k absolutní světové špičce.

V roce 1965 byl na ME v Sofii druhý v polotěžké váze, na MS 1966 v Berlíně vybojoval bronz a na hrách v Mexiku 1968 skončil i přes zranění šestý. O čtyři roky později splnil olympijský limit, ale v Mnichově kvůli zdravotním problémům nakonec nestartoval. Desetinásobný mistr republiky poté několik let pracoval na šachtě, po pracovním úrazu odešel do invalidního důchodu.