Ota
Zaremba

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Vzpírání do 100 kg 1. LOH 1980 Moskva
Datum a místo narození 22. 4. 1957, Karviná
Sport Vzpírání
Disciplína do 100 kg
Status Neaktivní

Olympijský vítěz ve vzpírání, během kariéry čtyřikrát překonal světový rekord.

S Otou Zarembou před hrami v roce 1980 nikdo příliš nepočítal, ačkoli o rok dřív skončil na mistrovství světa v Soluni v hmotnostní kategorii do 100 kilogramů celkově čtvrtý a v trhu vybojoval stříbro. V Moskvě však tehdy třiadvacetiletý silák překvapil. V trhu získal výkonem 180 kg na domácího favorita Nikitina dvouapůlkilový náskok. Ve své slabší disciplíně nadhozu nakonec dostal nad hlavu ještě o 35 kg víc, výrazně si vylepšil osobní maximum a vyhrál.

Následující rok překonal úřadující nejlepší sportovec Československa čtyři světové rekordy, ale na mistrovství světa v Lille si vykloubil pravý loket a musel na operaci. Na vzpěračská pódia se vrátil až o tři roky později na ME ve Vitorii, kde skončil čtvrtý ve dvojboji a v trhu vybojoval bronz. Kvůli problémům se zdravím ale v roce 1987 ukončil kariéru a nastoupil na šachtu.

Po odchodu z dolu rodák z Havířova, kterého přivedl v 15 letech ke vzpírání jeho bratr Miloš, zasklíval okna, pracoval v bezpečnostní agentuře a neúspěšně podnikal. Vedl i vzpěračskou školu, v současnosti je v invalidním důchodu. Své podlomené zdraví přičítá mimo jiné dopingu, k jehož užívání se otevřeně přiznal. Na podzim 2016 neúspěšně kandidoval za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti v senátních volbách.