František
Ventura

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Jezdectví přeskok 1. LOH 1928 Amsterdam
Jezdectví přeskok družstva nedokončili LOH 1928 Amsterdam
Datum a místo narození 27. 1. 1895, Vysoké Mýto
Datum úmrtí 2. 12. 1969
Sport Jezdectví
Disciplína přeskok, přeskok družstva

Jedna z nejvýznamnějších osobností historie domácího jezdeckého sportu, olympijský vítěz v parkuru.

Na olympijských hrách v Amsterodamu 1928 zdolal František Ventura s koněm Elliotem, jehož rok předtím náhodně objevil u bývalého dragounského pluku, obtížnou trať bez jediného zaváhání. Nechyboval ani na dalších šesti finálových překážkách, ani ve druhém rozhodujícím rozskoku. Celou soutěž absolvoval jako jediný bez trestného bodu a získal zlato.

Rodák z Vysokého Mýta sloužil za první světové války jako hulánský důstojník, po jejím skončení působil jako učitel jízdy na vojenské akademii. V roce 1922 vyhrál skokovou soutěž v Chuchli, o dva roky později byl v rámci přípravy na olympijské hry vyslán na vyhlášenou jezdeckou školu ve francouzském Saumuru. Na hry do Paříže ale nakonec neodjel, protože si zlomil ruku.

Závodní kariéru ukončil štábní kapitán Ventura kvůli úrazu necelé dva roky po svém vrcholném úspěchu, u koní ale zůstal i nadále jako trenér, rozhodčí a funkcionář jezdeckého sportu. Po převzetí moci komunisty v roce 1948 byl s hodností plukovníka vyhozen z armády, zemřel nerehabilitován v roce 1969 ve věku 75 let.