Miroslav
Varga

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Sportovní střelba libovolná malorážka vleže 1. LOH 1988 Soul
Sportovní střelba libovolná malorážka vleže 29. LOH 2008 Peking
Sportovní střelba libovolná malorážka vleže 31. LOH 1992 Barcelona
Datum a místo narození 21. 9. 1960, Žatec
Disciplína libovolná malorážka vleže
Status Neaktivní

Sportovní střelec, olympijský vítěz v libovolné malorážce vleže.

Na hrách v Soulu Miroslav Varga v kvalifikaci šokoval diváky i soupeře, když rychlým nástřelem trefil desítku u všech 60 terčů. Před finále, kde se každý zásah hodnotí s milimetrovou přesností, začalo pršet. Na Vargu, který měl dvoubodový náskok před trojicí soupeřů, se na střelnici Tenung mocně dotahoval Korejec Čcha Jong-čchul. Čs. střelec ale udržel pevné nervy, na závěr dvakrát připsal 10,6 a zvítězil v novém olympijském rekordu 703,9 bodu.

Varga začínal se střelbou v rodném Žatci, největších úspěchů dosáhl v Dukle Plzeň pod vedením trenérů Stanislava Čižmáře a Vladislava Šaňáka. V roce 1987 vyhrál v Suhlu závod Světového poháru, čímž si řekl o nominaci do Soulu. Rok po olympijském triumfu byl členem vítězného družstva na ME v Záhřebu, ten následující si odvezl tři týmová stříbra z MS v Moskvě.

Na OH 1992 v Barceloně nastřílel v kvalifikaci 591 bodů a zůstal daleko před branami finále. Poté odešel z Dukly a začal podnikat v oboru výroba a prodej sportovních střeleckých doplňků, se závoděním však neskončil. V 47 letech se kvalifikoval na svou třetí olympiádu, v Pekingu mu comeback nevyšel podle představ. Od roku 2012 reprezentoval Slovensko.