Aleš
Valenta

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Akrobatické lyžování akrobatické skoky 1. ZOH 2002 Salt Lake City
Akrobatické lyžování akrobatické skoky 4. ZOH 1998 Nagano
Akrobatické lyžování akrobatické skoky 21. ZOH 2006 Turín
Datum a místo narození 6. 2. 1973, Šumperk
Disciplína akrobatické skoky
Status Neaktivní

Akrobatický skokan na lyžích, na hrách v Salt Lake City se postaral o jediné české zlato a stal se celebritou.

Po prvním kole životního závodu na olympijských hrách v roce 2002 byl Aleš Valenta až pátý, ale poté šokoval lyžařský svět obtížným skokem. Jako první na světě předvedl trojné salto s pěti vruty a díky vysokému bodovému zisku a chybám soupeřů v čele s favorizovaným Američanem Bergoustem se nakonec posunul až na nejvyšší stupínek. Olympijské zlato dokázal zužitkovat jak po sportovní, tak po ekonomické stránce.

Po gymnastické a atletické průpravě se rodák ze Šumperka nechal kamarádem zlákat k akrobatickému lyžování. Původně se věnoval kombinaci, později se začal specializovat na skoky. Na OH 1998 v Naganu obsadil čtvrtou příčku, o rok později na mistrovství světa v Meiringenu skončil pátý. Obhajoba olympijského zlata v Turíně se mu nepovedla.

V další závodnické kariéře ho opakovaně brzdily zdravotní potíže, a tak v roce 2007 skončil. Provozuje areál pro akrobatické lyžování a snowboarding ve Štítech, který otevřel krátce po olympijském triumfu. Vedle toho se vítěz domácích anket Sportovec roku i Král bílé stopy za rok 2002 věnuje moderování.