Martin
Tenk

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Sportovní střelba libovolná pistole 3. LOH 2000 Sydney
Sportovní střelba libovolná pistole 7. LOH 1996 Atlanta
Sportovní střelba libovolná pistole 9. LOH 2004 Atény
Sportovní střelba vzduchová pistole 11. LOH 2000 Sydney
Sportovní střelba vzduchová pistole 20. LOH 2004 Atény
Sportovní střelba vzduchová pistole 23. LOH 1996 Atlanta
Sportovní střelba libovolná pistole 36. LOH 2008 Peking
Datum a místo narození 8. 2. 1972, Ostrava
Disciplína libovolná pistole, vzduchová pistole
Status Neaktivní

Bronzový z olympijských her, mistr Evropy a vicemistr světa ve střelbě z libovolné pistole. Dlouhodobě tuzemský pistolář číslo jedna, v roce 2003 byl vyhlášen nejlepším střelcem planety.

Na hry v Sydney 2000 odjížděl Martin Tenk coby úřadující evropský šampion s nadějí na medailové umístění. Po kvalifikaci byl třetí, ve finále střílel skvěle až do poslední rány, kterou po dlouhém míření trefil pouze 8,3 bodů. Z útoku na stříbro byly rázem obavy o bronz, třetí místo nakonec střelec v obnošené kšiltovce s odznáčky uhájil o pouhé tři desetiny. O čtyři roky dříve v Atlantě obsadil při své premiéře pod pěti kruhy sedmé místo, v Aténách ani Pekingu do finále nepostoupil. Třikrát se na hrách představil i ve vzduchové pistoli, avšak bez větších úspěchů.

Ke sportovní střelbě se dostal v patnácti letech, později vyměnil malorážku za pistoli a přešel z Vítkovic do Rapidu Plzeň. V roce 1992 se v oblíbené libovolné pistoli stal juniorským mistrem Evropy, brzy se zařadil mezi domácí špičku i mezi dospělými. Na velkých akcích se mu dlouho nedařilo, medailový půst ukončil až zlatem z ME 1999 v Bordeaux. O tři roky později na světovém šampionátu v Lahti skončil druhý, mezitím získal dva kontinentální bronzy.