Barbora
Špotáková

2 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Atletika hod oštěpem 1. LOH 2012 Londýn
Atletika hod oštěpem 1. LOH 2008 Peking
Atletika hod oštěpem 3. LOH 2016 Rio de Janeiro
Atletika hod oštěpem 23. LOH 2004 Atény
Datum a místo narození 30. 6. 1981, Jablonec nad Nisou
Sport Atletika
Disciplína hod oštěpem
Status Aktivní
Sociální sítě Barbora Špotáková

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob je dvojnásobnou olympijskou vítězkou i mistryní světa, evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu.

Jako noc a den se od sebe liší dvě olympijská prvenství Barbory Špotákové. V Pekingu se do čela dostala až v samém závěru, když posledním pokusem přehodila hranici 71 metrů a odsunula z prvního místa dlouho vedoucí Rusku Abakumovovou. O čtyři roky později v Londýně česká favoritka vedla hned od úvodního hodu, k obhajobě by jí stačil kterýkoli ze čtyř platných pokusů. V Riu se v předposlední sérii prodrala na třetí místo a i přes jarní zlomeninu zánártní kosti nakonec vybojovala bronz.

Bára s atletikou začínala v rodném Jablonci nad Nisou. Nejprve se věnovala sedmiboji, později se na radu Jana Železného začala specializovat na oštěp. Na prvních třech velkých akcích včetně olympijských her v Aténách neprošla sítem kvalifikace. Svou premiérovou medaili vybojovala na mistrovství Evropy 2006 v Göteborgu, kde skončila druhá. Od té doby se až do roku 2015 z vrcholného podniku nikdy nevrátila s prázdnou.

V roce 2007 se v Ósace stala mistryní světa, v následující sezoně překonala ve Stuttgartu výkonem 72,28 metrů světový rekord. Po řadě dalších úspěchů přešla od trenéra Rudolfa Černého do skupiny Železného. Po olympijské obhajobě v Londýně 2012 přerušila nositelka Medaile Za zásluhy kvůli těhotenství kariéru. Návrat po mateřské pauze zvládla dvojnásobná vítězka ankety Sportovec roku na výbornou a na ME v Curychu přidala do své sbírky poslední chybějící zlato z velké akce. V roce 2015 se vrátila k trenéru Černému, o dva roky později v Londýně podruhé v kariéře slavila titul mistryně světa.