Oldřich
Svojanovský

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Veslování dvojka s kormidelníkem 2. LOH 1972 Mnichov
Veslování dvojka s kormidelníkem 3. LOH 1976 Montreal
Veslování osma 5. LOH 1968 Mexiko
Datum a místo narození 9. 3. 1946, Otrokovice
Sport Veslování
Disciplína dvojka s kormidelníkem, osma
Status Neaktivní

Spolu s bratrem Pavlem získal na veslařské dvojce s kormidelníkem olympijské stříbro a bronz či titul mistra Evropy. Od roku 2004 je předsedou Českého klubu olympioniků.

Po pátém místě v závodě osmiveslic na hrách v Mexiku změnili bratři Pavel a Oldřich Svojanovští disciplínu a společně s kormidelníkem Vladimírem Petříčkem se díky taktice, kdy od počátku nasadili ostré tempo a vybudovali si rozhodující náskok, hned na mistrovství Evropy 1969 v Klagenfurtu stali kontinentálními šampiony na dvojce. O dva roky později v Kodani nestačili pouze na dvojku z NDR, stejným výsledkem dopadla i olympijská regata v Mnichově.

Na následujících hrách v Montrealu, kde zkušeného Petříčka vystřídal na místě kormidelníka mladý Ludvík Vébr, přišli "Sloni" se změněnou taktikou. Závod rozjížděli pomaleji, drtivým finišem vybojovali bronz za posádkami NDR a Sovětského svazu. Se stejnou medailí se vrátili i o dva roky dříve z mistrovství světa v Lucernu.

Jako kluk zkoušel rodák z Otrokovic různé sporty, veslování měl původně jen jako doplněk k běhu na lyžích, v němž pronikl až do juniorské reprezentace. Po narukování do Dukly začínal na čtyřce s kormidelníkem, v roce 1966 debutoval na mistrovství světa. Po ukončení kariéry v roce 1978 jezdil s dodávkovým taxi, po změně režimu provozoval vlastní autodopravu.