David
Svoboda

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Moderní pětiboj jednotlivci 1. LOH 2012 Londýn
Moderní pětiboj jednotlivci 9. LOH 2016 Rio de Janeiro
Moderní pětiboj jednotlivci 29. LOH 2008 Peking
Datum a místo narození 19. 3. 1985, Praha
Disciplína jednotlivci
Status Neaktivní
Sociální sítě D_Svoboda

První český olympijský vítěz v moderním pětiboji, na kontě má i titul mistra Evropy nebo dvě stříbra z mistrovství světa.

K medaili měl David Svoboda nakročeno už při své olympijské premiéře v Pekingu 2008, avšak nadějně rozjetý závod mu zhatil pád z nezvladatelného koně během parkuru. Všechny síly tedy napnul směrem k následujícím hrám: vyrovnal se s přechodem na střelbu z laserových zbraní, zapracoval na šermu, vypiloval jízdu na koni. V Londýně se od začátku přetahoval o vedení s Číňanem Cchao Čung-žungem, definitivně se před něj dostal až v závěru poslední kombinované disciplíny běhu a střelby. Při obhajobě v Riu skončil devátý.

Pražský rodák začínal jako plavec, k modernímu pětiboji přešel v 16 letech. V roce 2006 se v Šanghaji stal juniorským mistrem světa, skvěle zvládl i přechod mezi dospělé. V letech 2008 a 2009 získal na světových šampionátech stříbro, v roce 2010 ovládl v Debrecínu mistrovství Evropy. Řadu dalších medailí včetně zlata ze štafety z MS 2009 vybojoval pětinásobný nejlepší domácí pětibojař roku v týmových soutěžích.