Helena
Suková

2

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Tenis čtyřhra 2. LOH 1996 Atlanta
Tenis čtyřhra 2. LOH 1988 Soul
Tenis dvouhra 17. LOH 1992 Barcelona
Tenis dvouhra 17. LOH 1988 Soul
Tenis dvouhra 33. LOH 1996 Atlanta
Datum a místo narození 23. 2. 1965, Praha
Sport Tenis
Disciplína čtyřhra, dvouhra
Status Neaktivní

Jedna z nejlepších tuzemských tenistek, bývalá světová deblová jednička. Vítězka deseti titulů ve dvouhře a 69 včetně devíti grandslamů ve čtyřhře, v níž vybojovala i dvě olympijská stříbra. Československu pomohla ke čtyřem triumfům ve Fed Cupu.

Zatímco ve dvouhře se Heleně Sukové pod pěti kruhy příliš nedařilo, v páru s Janou Novotnou byly dvakrát blízko k celkovému triumfu. Při obnovené olympijské premiéře tenisu v Soulu 1988 jim ve finále proti americké dvojici Shriverová, Garrisonová scházely k vítězství dva míčky, nakonec ve třetím setu prohrály 8:10. O osm let později v Atlantě zase Novotnou v duelu o zlato proti Američankám Fernándezovým limitovalo zranění.

Dcera předsedy tenisového svazu a finalistky Wimbledonu měla k bílému sportu blízko od dětství. Na profesionálním okruhu se poprvé objevila ještě před svými šestnáctými narozeninami, hned následující rok se v Newportu radovala z premiérového titulu. Na grandslamech byla čtyřikrát ve finále dvouhry, na trofej ale nedosáhla. V singlovém žebříčku byla vyznavačka útočného stylu hry nejvýš čtvrtá, ve čtyřhře vyhrála devět turnajů velké čtyřky a dalších pět triumfů přidala v mixu.

Profesionální kariéru ukončila v roce 1998, poté se věnovala práci v předsednictvu Českého klubu olympioniků. Stala se také zakladatelkou nadace podporující juniorský tenis, zasloužila se o znovuzaložení českého International Lawn Tennis Clubu a byla zvolena jeho prezidentkou. Kromě řady dalších aktivit vystudovala psychologii a působí v tomto oboru jako poradce.