Pavel
Schmidt

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Veslování dvojskif 1. LOH 1960 Řím
Datum a místo narození 9. 2. 1930, Bratislava
Datum úmrtí 14. 8. 2001
Sport Veslování
Disciplína dvojskif

Veslař, který společně s Václavem Kozákem získal v Římě olympijské zlato na dvojskifu.

Pavel Schmidt usedl do dvojskifu s Kozákem v roce 1959 v Dukle Terezín, kam původně narukoval jako sportovní lékař, a ihned začali dýchat na záda tehdy suverénní sovětské dvojici Berkutov, Ťukalov. Své úhlavní soky prohnali téhož roku na mistrovství Evropy v Maconu, kde skončili druzí. Následující rok na olympijských hrách v Římě čs. posádka na jezeře Lago Albano nejprve Sověty vyprovokovala k ostrému tempu, na druhé pětistovce už šla do vedení a v cíli jim nakonec nadělila třísekundové manko.

Rok po olympijském triumfu v Římě skončili Kozák se Schmidtem na evropském šampionátu v Praze až třetí, z premiérového mistrovství světa 1962 v Lucernu se vrátili bez medaile, a tak se úspěšná posádka rozpadla. Rodák z Bratislavy Schmidt, který v 50. letech jezdil na dvojskifu s legendou slovenského veslování Ctiborem Reiskupem, se začal věnovat trenérské práci.

Po srpnu 1968 emigroval do Švýcarska, kde založil sportovní školu. V ní se věnoval výuce trenérů a působil jako psycholog, vedl i olympijskou přípravu švýcarských veslařů. Později si otevřel soukromou psychiatrickou praxi. Zemřel v srpnu 2001 ve věku 71 let.