Miloslava
Hübnerová-Rezková

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Atletika skok do výšky 1. LOH 1968 Mexiko
Atletika skok do výšky 15. LOH 1972 Mnichov
Datum a místo narození 22. 7. 1950, Praha
Datum úmrtí 20. 10. 2014
Sport Atletika
Disciplína skok do výšky

Olympijská vítězka a mistryně Evropy ve skoku do výšky.

Na hry v Mexiku 1968 odjížděla tehdy osmnáctiletá Miloslava Rezková, která si během olympijské sezony vylepšila osobní rekord o plných 16 centimetrů, jako prakticky neznámá atletka. Už na 171 centimetrech musela jednou opravovat, totéž ji potkalo i na následujících dvou výškách. S bojem o přední příčky proto příliš nepočítala a mezi pokusy si v poklidu četla knížku. Mezitím ale postupně vypadávala jedna závodnice za druhou, laťku ve výšce 180 centimetrů zdolaly vedle Rezkové už jen dvě sovětské výškařky. Když nejmladší z trojice čs. skokanek na třetí pokus jako jediná překonala 182 cm, senzace byla na světě.

Pevné nervy potvrdila vyučená zlatnice i následující rok na mistrovství Evropy v Aténách, kde v neméně dramatickém závodě znovu zvítězila. Na jejích úspěších se výrazně podílel trenér Rudolf Hübner, za něhož se po zisku evropského zlata provdala. V dalších letech sužovala závodnici Rudé hvězdy Praha, jež se k výšce dostala přes balet, gymnastiku či volejbal víceméně náhodou, různá zranění. Na evropských šampionátech v letech 1971 a 1974 byla pátá, na OH v Mnichově 1972 obsadila až 15. příčku.

Na další hry v Montrealu už čtyřnásobná mistryně republiky nejela a v roce 1977 ukončila kariéru. Brzy poté našla zaměstnání ve středisku vrcholového sportu pod tehdejší Rudou hvězdou, kde v průběhu více než tří desítek let vystřídala množství různých pozic. V říjnu 2014 podlehla ve věku 64 let těžké nemoci.