Jiří
Raška

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Skok na lyžích střední můstek 1. ZOH 1968 Grenoble
Skok na lyžích velký můstek 2. ZOH 1968 Grenoble
Skok na lyžích střední můstek 5. ZOH 1972 Sapporo
Skok na lyžích velký můstek 10. ZOH 1972 Sapporo
Datum a místo narození 4. 2. 1941, Frenštát pro Radhoštěm
Datum úmrtí 20. 1. 2012
Disciplína střední můstek, velký můstek

Legendární skokan na lyžích, v Grenoblu 1968 ukončil čekání československých sportovců na zlatou medaili ze zimních olympijských her.

Ve svém životním závodě na středním můstku předvedl Jiří Raška v sluncem zalitém zimním středisku Autrans dva technicky bezchybné skoky a vybojoval historické zlato, které spisovatel Ota Pavel zvěčnil v Pohádce o Raškovi. O týden později získal na velkém můstku stříbro, když ho na druhé místo odsunul až posledním pokusem soutěže nečekaný vítěz Sovět Bělousov. Člen slavné party kolem trenéra Zdeňka Remsy se neztratil ani na OH 1972 v Sapporu, kde byl stejně jako v Grenoblu vlajkonošem. Jako nejlepší z čs. reprezentantů obsadil páté a desáté místo.

Se skákáním začal Raška v rodném Frenštátu pod Radhoštěm, do reprezentace se dostal v roce 1958 a nakonec v ní vydržel dlouhých 16 let. Do světové špičky se "Franta" zařadil dvěma čtvrtými místy na MS 1966 v Oslu, o čtyři roky později na Štrbském Plese vybojoval na velkém můstku stříbro. V roce 1971 ovládl prestižní Turné čtyř můstků a z premiérového světového šampionátu v letech v Planici, kde o dva roky dříve překonal světový rekord, si přivezl bronz.

Aktivní kariéru ukončil šestinásobný mistr republiky v roce 1974, krátce poté se k národnímu týmu vrátil jako trenér. Vedl střídavě juniorskou i seniorskou reprezentaci, působil i v mateřském oddíle ve Frenštátu. Na sklonku milénia byl zvolen českým lyžařem století, v roce 2005 dostal od Českého klubu fair play hlavní cenu za celoživotní činnost a o šest let později mu prezident udělil Medaili Za zásluhy. Zemřel v lednu 2012 ve věku 70 let.