Jozef
Pribilinec

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Atletika 20 km chůze 1. LOH 1988 Soul
Atletika 20 km chůze 20. LOH 1980 Moskva
Datum a místo narození 6. 7. 1960, Kopernica
Sport Atletika
Disciplína 20 km chůze
Status Neaktivní

Jeden z nejúspěšnějších slovenských atletů, olympijský vítěz v chůzi a několikanásobný medailista z mistrovství světa i Evropy.

Při své olympijské premiéře v Moskvě 1980 Jozef Pribilinec vyhořel, o čtyři roky později v Los Angeles nemohl kvůli bojkotu her zeměmi socialistického bloku prodat velkou formu. Chuť si spravil v Soulu 1988, kde si ve finiši závodu na 20 kilometrů navzdory velkému vyčerpání poradil s Němcem Weigelem, který jako jediný zachytil jeho nástup. V cíli tak mohl slavit splnění životního snu.

V mládí se rodák z Kremnice závodně věnoval běhu na lyžích, chůzi si poprvé vyzkoušel až jako sedmnáctiletý. Po roce a půl tréninku už byl juniorským světovým rekordmanem a krátce poté i mistrem Evropy téže kategorie. První velkou medaili mezi dospělými vybojoval na ME 1982 v Aténách, odkud si přivezl stříbro. Druhý skončil i na světových šampionátech v letech 1983 a 1987, mezitím se v roce 1986 ve Stuttgartu stal mistrem Evropy.

Cenné kovy pravidelně získával i na halových šampionátech, v letech 1986 a 1988 byl vyhlášen nejlepším sportovcem Československa. Kvůli problémům s koleny ukončil rok po olympijském triumfu v Soulu kariéru, po čtyřech letech se na dráhu nakrátko vrátil. Poté milovník myslivosti nějakou dobu pracoval u policie, dostal se i do slovenského parlamentu. Na svůj mandát později rezignoval a dal se na podnikání.