Pavel
Ploc

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Skok na lyžích střední můstek 2. ZOH 1988 Calgary
Skok na lyžích velký můstek 3. ZOH 1984 Sarajevo
Skok na lyžích družstva 4. ZOH 1988 Calgary
Skok na lyžích velký můstek 5. ZOH 1988 Calgary
Skok na lyžích střední můstek 14. ZOH 1984 Sarajevo
Datum a místo narození 15. 6. 1964, Jilemnice
Disciplína střední můstek, velký můstek, družstva
Status Neaktivní

Díky stříbru a bronzu z olympijských her či dvěma medailím z mistrovství světa v letech jeden z nejúspěšnějších domácích skokanů na lyžích. V 80. letech patřil ke světové špičce, v anketě o nejlepšího českého lyžaře 20. století obsadil třetí místo.

Na hrách v Sarajevu skončil Pavel Ploc na velkém můstku hned za dvojicí favoritů Finem Nykänenem a Němcem Weissflogem a získal bronz. Ještě lépe si vedl o čtyři roky později v Calgary, kde se na středním můstku díky výbornému druhému pokusu posunul ze sedmého místa až za vítězného Nykänena. Na velkém si naopak pohoršil z druhé na pátou příčku, v družstvech skončilo Československo čtvrté.

Syn biatlonového reprezentanta na sebe poprvé upozornil v lednu 1983, kdy se v Harrachově stal prvním tuzemským vítězem závodu Světového poháru. V témž roce vybojoval na stejném místě díky světovému rekordu stříbro na MS v letech na lyžích, o dva roky v Planici skončil třetí, přestože jen pár týdnů předtím skončil po hrůzostrašném pádu na "mamutu" v Harrachově v nemocnici. Podílel se i na dvou bronzech družstva ze světových šampionátů.

S nástupem revolučního "véčka" na počátku 90. let to měl trojnásobný vítěz ankety Král bílé stopy jako vyznavač klasického stylu stále těžší, a tak v roce 1992 ukončil závodní kariéru. Poté se nějaký čas věnoval trénování, působil i u reprezentace, ale kvůli rozporům s lyžařským svazem skončil. S manželkou provozuje penzion v Harrachově, od roku 2006 je členem Poslanecké sněmovny za ČSSD.