Zdeněk
Pecka

2

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Veslování dvojskif 3. LOH 1980 Moskva
Veslování párová čtyřka 3. LOH 1976 Montreal
Datum a místo narození 6. 2. 1954, Litoměřice
Sport Veslování
Disciplína dvojskif, párová čtyřka
Status Neaktivní

Dvojnásobný bronzový olympijský medailista ve veslování, na dvojskifu a párové čtyřce vybojoval i pět medailí ze světových šampionátů. Později úspěšný trenér, je členem Síně slávy Unie profesionálních trenérů a od roku 1997 ředitelem sportovního centra v Račicích.

Po bronzu z mistrovství světa v Lucernu 1974 a stříbru o rok později v Nottinghamu odjížděli Jaroslav Hellebrand, Zdeněk Pecka, Václav Vochoska a Vladek Lacina, který v úspěšné lodi nahradil Filipa Koudelu, na hry v Montrealu jako jedni z hlavních kandidátů na medaili. V nově zařazené disciplíně sice Čechoslováci v těžké vodě kanálu Notre Dame po nevydařeném startu nestačili na německou a sovětskou loď, třetí místo si ale bezpečně pohlídali.

Po stříbru z mistrovství světa 1977 v Amsterdamu přesedli Pecka s Vochoskou do dvojskifu a na šampionátu na jezeře Bled v roce 1979 dojeli druzí. Na olympiádě v Moskvě získali i přes Peckovy zdravotní problémy bronz, stejný kov přidali do sbírky o dva roky později na MS v Lucernu. Po rozhodnutí ČSOV nezúčastnit se her v Los Angeles ukončil aktivní kariéru, oženil se s běžkyní Květou Jeriovou a začal pracovat jako trenér. Vedl například Václava Chalupu.