Jana
Novotná

2 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Tenis čtyřhra 2. LOH 1996 Atlanta
Tenis čtyřhra 2. LOH 1988 Soul
Tenis dvouhra 3. LOH 1996 Atlanta
Tenis čtyřhra 5. LOH 1992 Barcelona
Tenis dvouhra 17. LOH 1988 Soul
Tenis dvouhra 33. LOH 1992 Barcelona
Datum a místo narození 2. 10. 1968, Brno
Datum úmrtí 19. 11. 2017
Sport Tenis
Disciplína čtyřhra, dvouhra

Jedna z nejlepších tuzemských tenistek, vítězka Wimbledonu a trojnásobná olympijská medailistka. Během dvanáctileté profesionální kariéry vyhrála 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře, v níž byla světovou jedničkou.

Třikrát se Jana Novotná zúčastnila olympijských her a pouze z Barcelony se vracela bez medaile. Při své premiéře pod pěti kruhy v Soulu 1988 byly spolu s Helenou Sukovou ve finále dva míčky od vítězství, nakonec ve třetím setu podlehly americké dvojici Shriverová, Garrisonová 8:10. O osm let později v Atlantě po výhře nad nasazenou jedničkou Monikou Selešovou nestačila v semifinále na Španělku Sánchezovou-Vicariovou. V utkání o třetí místo si poradila s Američankou Fernandezovou, ve čtyřhře, v níž se po letech sešla se Sukovou, získala i kvůli svému finálovému zranění znovu "jen" stříbro.

Brněnská rodačka začínala s tenisem jako osmiletá, mezi profesionálky vstoupila v roce 1987. Již během následujícího roku se probojovala do světové špičky, k premiérovému turnajovému triumfu ve dvouhře přidala i dva grandslamové tituly v mixu či vítězství ve Fed Cupu. Po dvou finálových porážkách ve Wimbledonu se na londýnské trávě dočkala životního úspěchu v roce 1998, kdy zdolala Francouzku Tauziatovou.

Na singlovém žebříčku byla vyznavačka stylu servis-volej nejvýš druhá, ve čtyřhře se vyšplhala až na vrchol. Pětkrát zakončila rok jako světová jednička, pozici jedné z nejlepších deblistek na světě jí zajistilo zejména dvanáct grandslamových titulů a další čtyři v mixu. Kariéru ukončila v roce 1999, o šest let později byla přijata do Síně slávy bílého sportu. U tenisu zůstala jako komentátorka a trenérka, často se účastní exhibičních zápasů legend.