Miloslav
Mečíř

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Tenis dvouhra 1. LOH 1988 Soul
Tenis čtyřhra 3. LOH 1988 Soul
Datum a místo narození 19. 5. 1964, Bojnice
Sport Tenis
Disciplína dvouhra, čtyřhra
Status Neaktivní

Tenista, který ke dvěma grandslamovým finále přidal olympijské zlato ve dvouhře a bronz ve čtyřhře.

Na obnovenou premiéru tenisu pod pěti kruhy po 64 letech Miloslav Mečíř odletěl jako nasazená trojka a semifinalista Wimbledonu, ale celý rok se potýkal se zraněním páteře. V Soulu postupně porazil Němce Jelena, Brita Batese, Francouze Forgeta, Nizozemce Schaperse a v semifinále po pětisetové bitvě i největšího favorita soutěže Švéda Edberga. Ve finále vyhrál první set Američan Mayotte, ale další tři ukořistil čs. tenista. Kromě zlata si Mečíř z jihokorejské metropole odvezl spolu s Milanem Šrejberem i bronz ze čtyřhry.

Tenista, kterému se kvůli pohybu po dvorci přezdívalo Velká kočka, začínal s tenisem v rodných Bojnicích. V roce 1980 se stal dorosteneckým mistrem republiky, o dva roky později už debutoval v Davisově poháru. Ve světovém žebříčku to vítěz 11 turnajů ve dvouhře a devíti ve čtyřhře dotáhl nejvýš na čtvrté místo, ve finále US Open 1986 i Australian Open 1989 podlehl Ivanu Lendlovi.

Kvůli dlouhodobým problémům s páteří Mečíř ukončil kariéru v roce 1990, kdy mu bylo teprve 26 let. Poté byl předsedou tenisového klubu Slovan Bratislava či nehrajícím kapitánem daviscupového týmu Slovenska. Věnoval se i trénování, mezi jeho svěřence patřil hráč první světové desítky Karol Kučera. Jeho syn Miloslav byl rovněž profesionálním tenistou.