Jiří
Malec

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Skok na lyžích střední můstek 3. ZOH 1988 Calgary
Skok na lyžích družstva 4. ZOH 1988 Calgary
Skok na lyžích velký můstek 24. ZOH 1988 Calgary
Datum a místo narození 24. 11. 1962, Vlastiboř
Disciplína střední můstek, družstva, velký můstek
Status Neaktivní

Držitel bronzové olympijské medaile ve skoku na lyžích a jeden z průkopníků revolučního V-stylu, za který mu však rozhodčí sráželi body za technické ohodnocení.

V závodě na středním můstku na hrách v Calgary se Jiří Malec postaral o velké překvapení. V prvním kole s nízkým startovním číslem doplachtil do vzdálenosti 88 metrů a nakonec jej předstihl pouze finský suverén Nykänen. Při druhém pokusu mu sice foukl vítr zezadu, přesto skočil 85,5 metru. V součtu to znamenalo třetí místo, o pouhé tři desetiny za stříbrným Plocem. Na velkém můstku se Malcovi už tolik nedařilo, v družstvech skončilo Československo čtvrté.

Ke skákání přivedl rodáka z Vlastiboře jeho otec, dlouho stál ve stínu svých slavnějších kolegů. Nominaci do Calgary mu zajistily prvenství na Univerziádě i v Evropském poháru v roce 1987. O čtyři roky později ukončil závodní kariéru, vzápětí "véčko" paradoxně ovládlo skokanské můstky. Poté dostudoval FTVS, dělal manažera skokanů a nějakou dobu i trénoval. Později sloužil u chemické jednotky v Liberci a nakonec přešel do školství.