Jaroslav
Kulhavý

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Horská kola jednotlivci 1. LOH 2012 Londýn
Horská kola jednotlivci 2. LOH 2016 Rio de Janeiro
Horská kola jednotlivci 18. LOH 2008 Peking
Horská kola jednotlivci nedokončil LOH 2004 Atény
Datum a místo narození 8. 1. 1985, Ústí nad Orlicí
Sport Horská kola
Disciplína jednotlivci
Status Aktivní

Díky olympijskému prvenství, titulu mistra světa, dvěma zlatým z mistrovství Evropy či celkovému triumfu ve Světovém poháru jeden z nejlepších bikerů planety.

Při svém třetím startu pod pěti kruhy Jaroslav Kulhavý zkompletoval sbírku prvenství na vrcholných akcích, když díky skvěle načasované formě ovládl v Londýně závod horských kol. Na náročné trati v areálu Hadleigh Farm se od počátku držel v čele a v dramatickém finiši si poradil i se Švýcarem Schurterem, jenž s ním jako jediný ze soupeřů dokázal držet krok. Rodák z Ústí nad Orlicí se tak postaral o první cyklistickou olympijskou medaili v samostatné české historii. O čtyři roky později v Riu si pořadí v cíli se Schurterem prohodili. I stříbro však bylo velkým úspěchem, neboť na jaře si po pádu z kola zlomil ruku a musel na operaci.

Univerzální cyklista, který vedle horských kol startuje i v silničních a cyklokrosových závodech, na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2003, kdy se stal juniorským mistrem světa i Evropy. Na světovém šampionátu v elitní kategorii se mezi nejlepší prosadil stříbrem z Mont St. Anne 2010, v následující sezoně kromě MS a ME ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Vedle toho má na kontě rovněž zlato z mistrovství světa v maratonu či prvenství v náročném etapovém závodu dvojic Cape Epic.