David
Kostelecký

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Sportovní střelba trap 1. LOH 2008 Peking
Sportovní střelba trap 4. LOH 2016 Rio de Janeiro
Sportovní střelba trap 6. LOH 2000 Sydney
Sportovní střelba trap 14. LOH 2012 Londýn
Sportovní střelba trap 31. LOH 1996 Atlanta

Výsledky na EH

Sport Disciplína Umístění EH
Sportovní střelba trap 17. EH 2015 Baku
Datum a místo narození 12. 5. 1975, Brno
Disciplína trap
Status Aktivní
Sociální sítě

Sportovní střelec, olympijský vítěz, vicemistr světa a mistr Evropy v trapu.

Z pěti startů pod pěti kruhy Davidu Kosteleckému nejvíc vyšel ten prostřední v roce 2008. V Pekingu byl po prvním dnu v čele, po druhé části kvalifikace se dělil o vedení s Rusem Alipovem. Ve finále v hustém dešti trefil všech 25 terčů a již tři rány před koncem mohl slavit zlato. O medaili bojoval i o osm let později v Riu de Janeiro, ale v rozstřelu o bronz nestačil na Brita Linga. V Sydney obsadil šesté místo, při své olympijské premiéře v Atlantě i v Londýně vypadl v kvalifikaci.

Se sportovní střelbou začal Kostelecký jako čtrnáctiletý v rodném Brně, po dvou letech byl ale vyřazen ze střediska mládeže jako neperspektivní. Poté se ho ujal trenér Josef Machan, spolupráce začala nést ovoce počátkem 90. let. Díky titulu juniorského mistra světa z Nikósie si brněnský střelec zajistil letenku do Atlanty.

Kromě olympijského triumfu z Pekingu se Kostelecký může pochlubit zlatem z mistrovství Evropy 2002 v Lonatu či stříbrem z MS 2011 v Bělehradu. Vedle kompletní sady medailí z evropských šampionátů má ve sbírce rovněž řadu cenných kovů ze soutěží družstev. Po čtyřicítce se dočkal i vítězství v závodě Světového poháru.