Jiří
Kormaník

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Zápas řecko-římský styl do 87 kg 2. LOH 1964 Tokio
Zápas řecko-římský styl do 79 kg 9. LOH 1960 Řím
Zápas řecko-římský styl do 87 kg 3. kolo LOH 1968 Mexiko
Datum a místo narození 26. 3. 1935, Scaius, Rumunsko
Datum úmrtí 3. 11. 2017
Sport Zápas
Disciplína řecko-římský styl do 87 kg, řecko-římský styl do 79 kg

Stálice tuzemského zápasu 60. let, stříbrný medailista z olympijských her. Kromě toho vybojoval bronz na mistrovství světa i Evropy.

Při svém druhém startu pod pěti kruhy v Tokiu v roce 1964 si Jiří Kormaník ve střední váze řecko-římského stylu připsal v pěti utkáních tři výhry a dvě remízy a s šesti trestnými body byl spolu s Němcem Metzem druhý za vítězným Jugoslávcem Simičem. V dodatečném utkání o stříbro Metze po úspěšném stržení porazil na body. O čtyři roky dříve skončil v Římě, kde byl vlajkonošem čs. výpravy, při svém mezinárodním debutu devátý, v Mexiku vypadl i kvůli zranění ve třetím kole.

Rodák z Rumunska propadl kouzlu zápasu poté, co jako kluk viděl utkání profesionálů. Začínal jako samouk, od roku 1954 byl členem oddílu v Chomutově. V řecko-římském stylu se stal desetkrát mistrem republiky, další čtyři tituly přidal ve volném stylu. Na mistrovství světa v Tampere v roce 1965 vybojoval bronz, stejného umístění dosáhl na ME 1968 ve Västeras. Po skončení sportovní kariéry se kvůli kádrovému posudku musel vzdát práce ve strojírenství. Udělal si hotelovou školu a pracoval v RaJ.