Vladimír
Kocman

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Judo nad 95 kg 3. LOH 1980 Moskva
Datum a místo narození 5. 4. 1954, České Budějovice
Sport Judo
Disciplína nad 95 kg
Status Neaktivní

Díky bronzu z roku 1980 první čs. olympijský medailista v judu, cenné kovy získal i na mistrovství světa a Evropy. Je členem Síně slávy českého juda.

Po volném losu v prvním kole a výhře nad Nizozemcem Adelaarem ve druhém podlehl Vladimír Kocman v Moskvě v nejtěžší hmotnostní kategorii pozdějšímu vítězi Francouzi Parisimu. V opravách si poradil jak s Polákem Reszkem, tak v souboji o třetí místo s Britem Radburnem, jehož díky zdařilé učimatě porazil na ipon.

Českobudějovického rodáka zlákalo judo v šestnácti letech, po gymnáziu narukoval do Dukly Banská Bystrica. Tam zůstal i po skončení základní vojenské služby. První velkou medaili získal na mistrovství Evropy 1980 ve Vídni, kde byl třetí bez rozdílu vah. Ve stejné kategorii vybojoval na MS 1983 v Moskvě stříbro, ve váze nad 95 kg přivezl bronz z MS 1981 a ME 1984.

Závodní činnost ukončil mnohonásobný mistr republiky v roce 1985, poté dlouhá léta předával svoje zkušenosti mladým judistům. Vedle toho podnikal v oblasti sportovních potřeb, je rovněž zakládajícím členem křesťanského sboru Naděje.