Šárka
Kašpárková

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Atletika trojskok 3. LOH 1996 Atlanta
Atletika trojskok 12. LOH 2000 Sydney
Atletika skok do výšky 25. LOH 1992 Barcelona
Atletika trojskok 26. LOH 2004 Atény
Datum a místo narození 20. 5. 1971, Karviná
Sport Atletika
Disciplína trojskok, skok do výšky
Status Neaktivní

Mistryně světa a bronzová z olympijských her v trojskoku. V 90. letech jedna z nejúspěšnějších tuzemských atletek, z velkých akcí přivezla celkem sedm medailí.

Zatímco na hrách v Barceloně 1992 ztroskotala Šárka Kašpárková v kvalifikaci výšky, na následujících třech olympiádách se představila už jako trojskokanka. Nejlépe si vedla v Atlantě 1996, kde ve čtvrté sérii vylepšila výkonem 14,98 metrů vlastní národní rekord a o stříbro ji připravil jen lepší druhý pokus Rusky Lasovské. Třetí místo bylo i tak životním úspěchem. Na OH 2000 Sydney ve finále třikrát přešlápla, o čtyři roky později v Aténách měla k elitě daleko.

Vysoká a štíhlá rodačka z Karviné původně hrála basketbal, ještě na základní škole přešla k atletice. Poprvé na sebe upozornila bronzem ve skoku do výšky na juniorském evropském šampionátu 1989 ve Varaždínu, trojskoku se začala věnovat o tři roky později. Po sérii čtvrtých míst ukončila čekání na medaili mezi dospělými stříbrem z halového ME 1996 ve Stockholmu, na dalších šesti akcích byla na stupních vítězů. Vrcholem bylo zlato na MS 1997 v Aténách.

Po bronzu na halovém mistrovství světa 1999 v Maebaši začaly nejlepší domácí atletku téhož roku pronásledovat zdravotní problémy. Po OH v Sydney se jí a jejímu partnerovi i trenérovi Michalu Pogánymu narodila dcera, po návratu už se Kašpárková ke své bývalé výkonnosti nepřiblížila. Kariéru ukončila v roce 2006, o tři roky později vypomohla basketbalovému Valosunu Brno, kde působila jako kondiční trenérka.