Olga
Charvátová-Křížová

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Alpské lyžování sjezd 3. ZOH 1984 Sarajevo
Alpské lyžování obří slalom 8. ZOH 1984 Sarajevo
Alpské lyžování slalom 10. ZOH 1984 Sarajevo
Datum a místo narození 11. 6. 1962, Zlín
Disciplína sjezd, obří slalom, slalom
Status Neaktivní

Díky bronzu ze Sarajeva 1984 první tuzemská olympijská medailistka ve sjezdovém lyžování. Vyhrála i dva závody Světového poháru, několik sezon patřila k sjezdařské elitě.

Ve sjezdu na hoře Javornina Olga Charvátová ještě na posledním mezičasu vedla a mířila ke zlatu. Ve spodní části trati, kde byla v měřených trénincích nejrychlejší, se však dostala mimo uježděný sníh a v cíli zaostala o pár setin za vítěznou Švýcarkou Figiniovou i její stříbrnou krajankou Walliserovou. Do elitní desítky pronikla i ve slalomu a obřím slalomu.

Rodačka ze Zlína se již od žákovských kategorií prosazovala mezi domácí špičku. Na juniorských mistrovstvích Evropy získala stříbro a bronz, jako patnáctiletá dojela devátá v kombinaci na světovém šampionátu dospělých v Ga-Pa. Na MS 1982 ve Schladmingu si ještě o čtyři příčky polepšila, o čtyři roky později ukončila jako vítězka ankety Král bílé stopy kariéru.

Po absolutoriu na pražské FTVS nastoupila třináctinásobná mistryně republiky jako učitelka tělocviku v rodném Zlíně. S manželem trénuje mladé talenty v sjezdařské akademii, působí jako technická delegátka Mezinárodní lyžařské federace. Její dcera Klára je rovněž reprezentantkou v alpském lyžování.