Jaroslav
Hellebrand

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Veslování párová čtyřka 3. LOH 1976 Montreal
Veslování skif 12. LOH 1972 Mnichov
Veslování dvojskif 12. LOH 1968 Mexiko
Datum a místo narození 30. 12. 1945, Praha
Sport Veslování
Disciplína párová čtyřka, skif, dvojskif
Status Neaktivní

Veslař, který jezdil na skifu i dvojskifu, ale největších úspěchů v čele s olympijským bronzem dosáhl jako strok párové čtyřky.

Po bronzu z mistrovství světa v Lucernu 1974 a stříbru o rok později v Nottinghamu odjížděli Jaroslav Hellebrand, Zdeněk Pecka, Václav Vochoska a Vladek Lacina, který v úspěšné lodi nahradil Filipa Koudelu, na hry v Montrealu jako jedni z hlavních kandidátů na medaili. V nově zařazené disciplíně sice Čechoslováci v těžké vodě kanálu Notre Dame po nevydařeném startu nestačili na německou a sovětskou loď, třetí místo si ale bezpečně pohlídali.

Hellebrand začínal na skifu, při svém mezinárodním debutu na mistrovství Evropy 1965 v Duisburgu získal na dvojskifu s Petrem Krátkým bronz. Totéž zopakovali na následujícím ME ve Vichy, ale na hrách v Mexiku nepostoupil do finále. Obdobně dopadl i po návratu na skif, kde po třetím místě na MS 1970 v St. Catherine skončil o dva roky později v Mnichově dvanáctý. Po ukončení kariéry učil na tělovýchovné škole, po revoluci založil firmu na zemní práce. V roce 2000 se při paraglidingu zřítil ze 30 metrů se splasklým padákem a poškodil si páteř. Od té doby tráví většinu času na vozíku, na mistrovství světa obsadil čtvrté místo mezi paraskifaři.