Jakub
Hanák

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Veslování párová čtyřka 2. LOH 2004 Atény
Veslování párová čtyřka 10. LOH 2008 Peking
Datum a místo narození 26. 3. 1983, Uherské Hradiště
Sport Veslování
Disciplína párová čtyřka
Status Neaktivní

Veslař, člen stříbrné olympijské párové čtyřky. Medaili stejné hodnoty vybojoval i na mistrovství světa, s osmou slavil evropské zlato.

Po nečekaném druhém místě na světovém šampionátu 2003 v Miláně odjížděli David Jirka, Jakub Hanák, David Kopřiva a Tomáš Karas o rok později na hry do Atén s medailovými ambicemi. Formu potvrdili svěřenci trenéra Sergeje Kruťjakova už v rozjížďkách, kde nejrychlejším časem vylepšili olympijské maximum. Po výhře v semifinále se dlouho drželi v čele i v jízdě o medaile, ve druhé polovině se před ně dostali Rusové. Díky drtivému finiši svedla česká posádka úspěšný souboj o stříbro s Ukrajinci a Poláky.

Rodák z Uherského Hradiště přešel ještě na základní škole od basketbalu k veslování. Na juniorských mistrovstvích světa získal na dvojskifu stříbro a bronz, do párové čtyřky usedl již jako člen Slavie Praha. Po Aténách už se úspěšné párové čtyřce v obměněném složení tolik nedařilo, na následujících hrách v Pekingu nepostoupila do velkého finále. V témž roce ukončil Hanák kariéru, později pracoval jako projektový manažer.