Vilém
Goppold z Lobsdorfu st.

2

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Šerm šavle 3. LOH 1908 Londýn
Šerm šavle družstva 3. LOH 1908 Londýn
Šerm šavle družstva 4. LOH 1912 Stockholm
Šerm kord družstva 7. LOH 1912 Stockholm
Šerm kord družstva 1. kolo LOH 1908 Londýn
Šerm kord 2. kolo LOH 1908 Londýn
Datum a místo narození 28. 5. 1869, Praha
Datum úmrtí 12. 6. 1943
Sport Šerm
Disciplína šavle, šavle družstva, kord družstva, kord

Velká postava tuzemského šermu, díky bronzu v šavli na OH 1908 dosud jediný český olympijský medailista v individuální disciplíně tohoto sportovního odvětví. V Londýně byl třetí i v soutěži družstev.

Ačkoli v roce 1908 bylo Vilému Goppoldovi z Lobsdorfu už 39 let, na londýnských hrách startoval ve všech čtyřech šermířských soutěžích. Zatímco v kordu jednotlivců i družstev neuspěl, v oblíbené šavli si v konkurenci dalších 75 borců z jedenácti zemí vedl výtečně. Díky 15 vítězstvím v 18 duelech si zajistil postup do finálové skupiny, v níž se jako jediný vklínil mezi šestici Maďarů a s bilancí čtyř výher a tří porážek skončil třetí. Druhý bronz přidal v družstvech, kde čeští šavlisté po dramatickém vítězném semifinále s Francií a následné finálové porážce s Maďarskem odmítli nastoupit do utkání o druhé místo proti Itálii.

Vysoký a štíhlý šermíř na sebe poprvé upozornil v roce 1895, kdy na silně obsazeném mezinárodním turnaji v Praze skončil druhý ve fleretu i v šavli. Následující rok už byl nejlepší v Budapešti, Berlíně i ve Vídni, o pár let později přešel ze zaniklého Riegelu do Českého šermířského klubu. Až do 1. světové války kraloval Goppold domácímu šermu, ještě na olympijských hrách 1912 ve Stockholmu, kde nastoupili i jeho synové Karel a Vilém, se podílel na týmovém čtvrtém místě šavlistů.