Helena
Fibingerová

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Atletika vrh koulí 3. LOH 1976 Montreal
Atletika vrh koulí 7. LOH 1972 Mnichov
Datum a místo narození 13. 7. 1949, Víceměřice
Sport Atletika
Disciplína vrh koulí
Status Neaktivní

Mistryně světa, bronzová olympijská medailistka a světová rekordmanka ve vrhu koulí. Na halových evropských šampionátech vybojovala osm titulů, její výkon 22,50 z roku 1977 je dosud nepřekonaným světovým halovým maximem.

Při svém debutu pod pěti kruhy v Mnichově 1972 obsadila Helena Fibingerová sedmé místo, o osm let později v Moskvě ji na poslední chvíli vyřadilo zranění a na vrcholu formy v roce 1984 přišla o účast v Los Angeles kvůli bojkotu her. Nejlepšího výsledku dosáhla na OH 1976 v Montrealu, kde ji výkon 20,67 metru z páté série vynesl na třetí místo za Bulharku Christovovou a Sovětku Čižovovou.

Ještě větší úspěch si připsala díky triumfu na premiérovém mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983, z evropských šampionátů si přivezla dvě stříbra a jeden bronz. Její doménou bylo halové ME, na němž k osmi titulům přidala ještě tři druhá místa. Během dvaceti let ve vrhačském kruhu získala celkem 29 titulů mistryně republiky a vytvořila 25 národních rekordů.

Rodačka z Víceměřic na Hané začala s atletikou na základní škole, po maturitě se v oddíle ve Vítkovicích potkala s trenérem a později i manželem Jaroslavem Šmídem. První velké zlato vybojovala na halovém ME 1973 v Rotterdamu, kariéru ukončila sedminásobná nejlepší domácí atletka roku o 15 let později. Stala se podnikatelkou, funkcionářkou atletického svazu či místopředsedkyní Rady České televize. V roce 2015 jí prezident udělil Medaili Za zásluhy.