Milena
Duchková-Neveklovská

1 1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Skoky do vody 10 m věž 1. LOH 1968 Mexiko
Skoky do vody 10 m věž 2. LOH 1972 Mnichov
Skoky do vody 3 m prkno 10. LOH 1972 Mnichov
Skoky do vody 3 m prkno 10. LOH 1968 Mexiko
Skoky do vody 10 m věž kvalifikace LOH 1976 Montreal
Datum a místo narození 25. 4. 1952, Praha
Disciplína 10 m věž, 3 m prkno
Status Neaktivní

Skokanka do vody, díky zlatu a stříbru jediná česká olympijská medailistka ve vodních sportech. Byla rovněž mistryní Evropy i vicemistryní světa.

Na hrách v Mexiku 1968 překvapila tehdy šestnáctiletá Milena Duchková celý svět a stala se dosud nejmladší českou či čs. olympijskou vítězkou. Ve skocích z desetimetrové věže se drobná závodnice po dokonale provedeném jeden a půl překotu s dvojitým vrutem v šesté sérii dostala do čela a vedení udržela až do konce. O čtyři roky později v Mnichově vybojovala na věži stříbro, o úspěšnou obhajobu ji připravil jeden nepovedený skok.

Se skoky do vody začala pražská rodačka v osmi letech, původně ji trenérka Marie Čermáková nechtěla kvůli dětskému vzhledu vůbec přijmout. Jako patnáctiletá se stala juniorskou mistryní Evropy ve skocích z prkna, její salta a vruty ale ještě víc vynikly na věži. V roce 1970 v Barceloně vybojovala titul mistryně Evropy, na premiérovém MS 1973 v Bělehradě nestačila stejně jako o rok později v Mnichově pouze na Švédku Knapeovou. Startovala ještě na OH 1976 v Montrealu, avšak i kvůli operovanému rameni nepostoupila z kvalifikace.

Krátce poté ukončila kariéru a dala se na trénování. V roce 1980 odjela Duchková, jež se provdala za volejbalového trenéra Neveklovského, předávat zkušenosti do Kanady. Tam se usadila natrvalo, získala občanství a otevřela si soukromou zubařskou praxi. V roce 1983 byla jako první Češka uvedena do mezinárodní plavecké Síně slávy, na přelomu milénia byla vyhlášena nejlepší českou plavkyní století.