Imrich
Bugár

1

Medaile na OH

Výsledky na OH

Sport Disciplína Umístění OH
Atletika hod diskem 2. LOH 1980 Moskva
Atletika hod diskem 12. LOH 1988 Soul
Atletika hod diskem 20. LOH 1992 Barcelona
Datum a místo narození 14. 4. 1955, Ohrady
Sport Atletika
Disciplína hod diskem
Status Neaktivní

Mistr světa i Evropy a stříbrný olympijský medailista v hodu diskem. Je místopředsedou Českého klubu olympioniků.

Při své premiéře pod pěti kruhy v Moskvě v roce 1980 si Imrich Bugár několikrát vylepšil osobní rekord, díky výkonu 66,38 z čtvrté série nakonec skončil druhý o 26 centimetrů za domácím Raščupkinem a o šest před bronzovým Kubáncem Delísem. O čtyři roky později v Los Angeles kvůli bojkotu her ze strany zemí východoevropského bloku startovat nemohl, ačkoli byl na vrcholu formy. V Soulu 1988, kde byl stejně jako v Moskvě vlajkonošem čs. výpravy, i Barceloně 1992 už k absolutní světové špičce nepatřil.

Rodák z obce Ohrady na slovensko-maďarském pomezí hrál závodně házenou, počátkem 70. let ho zlákala atletika. Statná postava ho předurčovala pro silácké disciplíny, v roce 1974 přešel do Dukly Praha k trenéru Miloslavu Vlčkovi. Prvního většího úspěchu dosáhl na mistrovství Evropy 1978 v Praze, kde obsadil třetí místo. Na následujícím šampionátu v Aténách už slavil titul, zlato získal i na premiérovém mistrovství světa 1983 v Helsinkách.

V témž roce jako první – a dosud jediný – český diskař přehodil sedmdesátimetrovou hranici, což se mu podařilo ještě čtyřikrát. Národní rekord překonal vítěz ankety Sportovec roku 1982 celkem šestkrát až na dosud platných 71,26, patnáctkrát se stal mistrem republiky. Závodní kariéru ukončil šestinásobný nejlepší čs. atlet roku v polovině 90. let, poté pracoval v oddělení zahraničních sportovních styků Armády ČR. V roce 2006 neúspěšně kandidoval do Senátu.