Benc

1

Medaile na OH

Datum a místo narození 10. 7. 1963, Jablonec nad Nisou
Disciplína štafeta 4x10 km, 50 km volně, 30 km volně, kombinace, 30 km klasicky, 10 km klasicky, 15 km klasicky
Status Neaktivní

Běžec na lyžích, bronzový olympijský medailista ze štafety. V Albertville i Lilehammeru byl vlajkonošem výpravy při zahajovacím ceremoniálu.

V noci před závodem na 4x10 kilometrů volně na hrách v Calgary oproti předpokládanému oteplení přituhlo a stopa byla ztvrdlá a rychlá, a tak trenér Bohuslav Rázl změnil nominaci a na první dva úseky nasadil nováčky Radima Nyče a Václava Korunku. Ti se mu odvděčili výborným výkonem, v polovině závodu bylo Československo třetí. Pavel Benc s finišmanem Ladislavem Švandou nečekané medailové umístění pohlídali a díky bronzu za Švédskem a Sovětským svazem se postarali o první cenný kov pod pěti kruhy pro tuzemské mužské běžecké lyžování.

Na světovém šampionátu 1991 ve Val di Fiemme skončil Benc pátý na volné padesátce, o rok později na OH v Albertville obsadil na stejné trati osmé místo. Startoval i na hrách v Sarajevu a Lilehammeru, závodní kariéru ukončil v roce 1997. Později se stal šéfem armádního střediska v Dukle Liberec.